^ Back to Top

2012

WIANKI 2012

 Wzorem lat ubiegłych również w tym roku 30 czerwca nad Jeziorem Niepruszewskim odbył się festyn związany z zapomnianym zwyczajem nocy świętojańskiej – WIANKI 2012. Tradycyjnie już, podczas trwania festynu na kompleksie ORLIK zorganizowano Turniej Piłki Nożnej Old Boys’, nad którym patronat objął przewodniczący Rady Miasta i Gminy Buk p. Andrzej Jankowski. Zmaganiom drużyn towarzyszył ogromny upał, co nie ułatwiało zadania, ale zwycięzców z ubiegłego roku i tak nie udało się pokonać - po raz kolejny z rzędu zwycięstwo wywalczył STOPER z Poznania, drugie miejsce zajęli Old Boys’ z Otusza, trzecia lokata przypadła drużynie Old Boys’ z Przeźmierowa, natomiast czwartą  zajęli gospodarze –  Old Boys’ Niepruszewo – jakże gościnnie się zachowali prawda :).

Równocześnie na plaży odbywały się konkursy rekreacyjne, i tak jak ostatnio śmiechu było mnóstwo. W konkurencji bieg w workach wyniki przedstawiały się następująco: w kategorii 12-14 lat: 1 miejsce Wojciech Marciniak, 2-Adrian Okulski, 3-Marcin Okulski, 4-Mateusz Szram; w kategorii 6-9 lat: 1 miejsce Tymoteusz Ignyś, 2-Natalia Posieczek, 3-Max Kłosek, 4-Kacper Jewasiński, 5-Laura Gołębiewska; w kategorii 4-5 lat: 1 miejsce Jaś Ignyś, 2-Kubuś Ignyś, 3-Michał Ignyś, 4-Urszulka Ignyś . Kolejne były wyścigi z jajkiem, i tak w kategorii 6-9 lat: 1 miejsce Katarzyna Szymczak, 2-Małgorzata Grzywacz, 3-Max Kłosek, 4-Laura Gołębiewska, 5-Natalia Posieczek; w kategorii 10-14 lat: 1 miejsce Adrian Okulski, , 2-Wojciech Marciniak, 3- Zuzanna Grzywacz, 4- Weronika Szymczak, 5-Marcin Okulski; w kategorii dorośli: 1 miejsce Przemysław Grzywacz, 2-Tomasz Żybura, 3-Ania Grzywacz, 4-Artur Szymczak, 5-Piotr Skalski, 6-Łukasz Ratajczak. Podobnie do minionego roku najwięcej emocji budziły konkurencje przelewania wody i przeciągania liny, gdzie nagrodą główną była paletka piwa. W przelewaniu wody najlepsi okazali się: Dawid Okulski, Mikołaj Szymczak i Wojtek Napierała, 2 miejsce drużyna w składzie - Artur Szymczak, Maciej Napierała i Paweł Grzywacz oraz 3 miejsce - Przemysław Grzywacz, Łukasz Żybura i Tomasz Żybura. W przeciąganiu liny jednak to ostatni okazali się pierwszymi – wygrała drużyna w składzie: Tomasz Żybura, Łukasz Żybura, Andrzej Tonder, Przemysław Grzywacz i Adam Ratajczak; 2 miejsce zajęli: Tomasz Pawlak, Jakub Pasiciel, Mateusz Feret, Marcin Ludwiczak i Marcin Wasilewski; a 3 – Przemysław Bednarek, Łukasz Toboła, Sebastian Mikołajczyk, Damian Kozłowski i Waldemar Chojnowski. Ostatnią konkurencją było zaplatanie warkocza, zwyciężyli w niej: Wiktor Boiński, Krystian Brykarczyk i Mikołaj Borowiak; 2 miejsce wraz z nagrodą za najładniejszy warkocz uzyskali Wojciech Marciniak, Adrian Okulski  i Marcin Okulski; niestety dziewczynkom: Zuzanna Kołodziejczyk, Julia Kubiak i Anna Grzywacz nie sprzyjało szczęście - uzyskały dopiero 3 lokatę.

Kolejnym punktem programu był pokaz przygotowany przez OSP Niepruszewo, który obejmował ratowanie człowieka z uszkodzonego pojazdu, pierwszą pomoc oraz ugaszenie płonącego samochodu. Najbardziej oczywiście podobał się on najmłodszym, w końcu niejeden chłopiec pragnie zostać strażakiem :), ale nie brakowało i dorosłych którzy byli pod wrażeniem organizacji takiej akcji i naocznie mogli się przekonać jak trudne i niebezpieczne to zadanie być strażakiem.

Dalsza część festynu to część artystyczna, którą prowadziła podobnie jak w roku ubiegłym, ubarwiając swoimi monologami, p. Zofia Dragan, a rozpoczynała się jarmarkiem średniowiecznym w wykonaniu grupy rekonstrukcji historycznej Amici. To grupa przyjaciół, których poza przyjaźnią połączyła wspólna pasja, jaką jest odtwarzanie kultury materialnej i nie materialnej wieków średnich. Pokaz rozpoczął się od zionięcia ogniem, które zrobiło duże wrażenie na widzach, poprzez wykład o stroju średniowiecznym z jego prezentacją, łucznictwo - każdy mógł spróbować jak to jest być Robin Hoodem :), medycynę średniowieczną i prezentację tańca, a na koniec pojedynek o dziewicę - oczywiście została uratowana, ale nie przez Robin Hooda :)

Następne zaprezentowały się dzieci z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im.dr. Wandy Błeńskiej w Niepruszewie, jak zwykle pięknie wypadły. A przedszkolaki wystąpiły wraz z Kołem Gospodyń Wiejskich w bardzo aktualnej piosence Koko Euro Spoko. Festyn nie odbyłby się też bez obecności zuchów z ZHP Buk oraz młodzieży z ogniska muzycznego przy MGOK w Buku.  Pięknie zaśpiewały dla nas Marta Miałkas, Eliza Ryks, Katarzyna Nolka i Katarzyna Kowalska.

Bardzo podobał się również pokaz zumby, który przygotowała i prowadzi w Wiejskim Domu Kultury p.Patrycja Buchert. Zumba to zainspirowana latynoskimi rytmami fuzja tańca i aerobiku, która poprzez świetną zabawę kształtuje sylwetkę, dba o kondycję a przede wszystkim napawa optymizmem i wprawia w świetne samopoczucie, które pozostaje na długo po zajęciach.

Nie mniejszym zainteresowaniem cieszył się konkurs wiedzy o Niepruszewie, prowadzony przez p.Jerzego Mazankiewicza, który wygrała Zuzanna Kołodziejczyk – gratulujemy wiedzy.

Festyn Wianki jest imprezą  o lokalnym zasięgu, dlatego staramy się aby podczas jego trwania występowały nasze lokalne perełki – jak przed laty pisał Stanisław Jachowicz „Cudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie, co posiadacie…”. W związku z tym nie mogło zabraknąć zespołu blues rockowego „Stormy Monday" w składzie: Damian Torczyński – perkusja, Kacper Grabarczyk - gitara basowa, Robert Wojciechowski - gitara elektryczna, Jakub Kwiatkowski – wokal – z Niepruszewa :). Zespół grywa doskonale każdemu znane standardy bluesowe i rockowe, jak również własną twórczość. Drugim zespołem uświetniającym ten wieczór był zespół TAURUS, również wywodzący się z naszej miejscowości, który w obecnym składzie istnieje od kilku miesięcy a jego muzyka jest wypadkową kilku gatunków skupioną w tzw. rock progresywny.

Nadszedł też czas na tytułowe wianki. Podobnie jak w minionych latach wybór najpiękniejszego był niesamowicie trudny, wygrał jednak ten zrobiony najbardziej tradycyjnie z gryczpanu i kwiatów, a szczęśliwym zdobywcą nagrody głównej w tym konkursie- aparatu fotograficznego - został Dawid Marcinkowski. Wyróżnione zostały również wianki Marzeny Kaja i Natalii Wasilewskiej. Wszystkim gratulujemy pomysłu  i życzymy szczęścia w przyszłym roku.

Nieodzownym punktem programu jest również loteria, w której nagrodą główną  był telewizor 40’ firmy Samsung -  w sam raz na finał Euro :),a szczęście uśmiechnęło się do Przemysława Kubisza z Niepruszewa.

A o zmierzchu, to na co wszyscy czekali - korowód z wiankami nad jezioro, który tradycyjnie poprowadziła kapela Junki z Buku, koło Dobieżyna :). Umilała też czas ludowymi melodiami podczas puszczania wianków. W tym czasie na scenie lokował się zespół AWANS, aby zakończyć festyn zabawą taneczną. Wytrwali bawili się do końca, bo następne WIANKI dopiero… , a może już … za rok.

Festyn WIANKI jest dużym wyzwaniem dla Rady Sołeckiej Niepruszewa, dlatego nie doszedłby on do skutku gdyby nie pomoc na którą zawsze możemy liczyć.  Rada Sołecka pragnie serdecznie podziękować współorganizatorom: MGOK w Buku, OSiR w Buku, ZGK w Buku, Harcerzom z Niepruszewa, OSP Niepruszewo, KGW Niepruszewo oraz sponsorom: Stacji Paliw BP; Cid Lines Polska sp.z o. o.; Niwapol sp.z o.o.; Lehmann Agrotechnika, Sebastian Lehmann; Kreis Pack sp.z o.o.; Paso sp.z o.o.; Connector sp.z o.o.; Papstar Polska sp.z o.o.; Sklep Spożywczo-Przemysłowy, Henryka Grzymska; Wład-Dach, Władysław Janusz; Trans-Poz S.A; Zakład Fryzjerski, Barbara Sierant; Okręgowa Stacja Kontroli Pojazdów, Zbigniew Kopras; Metrex P.H.U.; Kwiaciarnia, Olejniczak Maria; Bank Pekao S.A.; Zakład Cukierniczy Jan Pierzyński.

Zdjęcia tutaj.