^ Back to Top

2007

FESTYN WIANKI 2007

 

Przygotowania do festynu rozpoczęły się już wiele miesięcy przed 23 czerwca. Do zrobienia było bardzo wiele, a chętnych do pomocy niestety jak na lekarstwo. Mimo to udało się zorganizować to największe w Niepruszewie przedsięwzięcie.

 

Rada Rodziców przy Zespole Szkolno – Przedszkolnym, Dyrektor Szkoły, Rada Sołecka, Koło Gospodyń Wiejskich i Koło Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów działające w naszej wsi zakasały rękawy, aby mieszkańcy mogli wspólnie świętować nadejście lata i upragnionych wakacji.

 

Już od 7.30 w sobotę 23 czerwca rozpoczęła się krzątanina wokół sceny i całego terenu boiska szkolnego, gdzie miało być serce wydarzeń.

 

Podobne przygotowania toczyły się na stadionie, gdzie miały się odbyć rozgrywki piłkarskie „old – boyów”. O 11.00 to właśnie one zainaugurowały Festyn. Niestety wystąpiły tylko trzy drużyny, ale i tak rywalizacja była zacięta. Ostatecznie zwyciężyła drużyna z Dusznik, a Niepruszewo „gościnnie” zajęło 3 miejsce. Wszystkie drużyny otrzymały pamiątkowe puchary ufundowane przez Przewodniczącego Rady Miasta i Gminy Buk p. Andrzeja Jankowskiego, a po wyczerpujących zmaganiach mogli napić się chłodnego piwka i zjeść ciepły poczęstunek.

 

Nie mniej emocji wzbudziły zawody przedszkolaków w biegu. Również na stadionie maluchy zmagały się ze sobą ambitnie. Ukoronowaniem ich wysiłku był medal dla każdego z uczestników oraz słodki upominek.

 

Następnie wszyscy przenieśli się na ul. Starowiejską, gdzie już trwały przygotowania do biegów ulicznych. Z pomocą strażaków i policji zatrzymany został ruch kołowy i odtąd na asfalcie królowały tenisówki. Zawodnicy konkurowali w sześciu kategoriach wiekowych (każda z podziałem na dziewczyny i chłopców). Tutaj również na uczestników czekały pamiątkowe medale. Rywalizacja była niezwykle zacięta.

 

Po biegach w kategoriach wiekowych przyszedł czas na dłuższy dystans. W tzw. biegu „Open” mogli wziąć udział wszyscy chętni. I tym razem do rywalizacji przystąpiło sporo uczestników. Wszyscy dobiegli do mety, chociaż niejednokrotnie ostatkiem sił.

 

Również biegi uliczne objął swym patronatem p. Andrzej Jankowski – Przewodniczący Rady Miasta i Gminy Buk.

 

Niespodzianką stało się zorganizowanie jeszcze jednego specjalnego biegu na krótkim dystansie, gdzie w szrankach stanęli przedstawiciele z niemal każdego wieku. Okazało się ile woli walki tkwi w mieszkańcach Niepruszewa. Bieg ten nie miał na celu wyłonić zwycięzcy lecz pokazać jak potrafimy się bawić.

 

Po zmaganiach fizycznych przyszedł czas na kulturę. Na scenie kolejno stawały: dzieci z naszego przedszkola, zespól z Miejsko Gminnego Ośrodka Kultury, zespół dudziarzy ze Stęszewa, harcerze z Niepruszewa oraz były uczeń naszej szkoły, który dał koncert gry na organach.

 

W międzyczasie przed mieszkańcami zaprezentowała się drużyna uczniów karate, a także był czas na nagrodzenie zwycięzców biegów ulicznych.

 

W trakcie występów na estradzie chętni mogli postrzelać z wiatrówki lub porzucać lotką do tarczy. Dla najmłodszych również przygotowano szereg konkursów oraz m.in. malowanie twarzy.

 

Kulminacyjnym momentem Festynu, na który chyba wszyscy czekali z utęsknieniem było losowanie nagród w loterii. Wcześniej nastąpił jeszcze wybór i nagrodzenie najpiękniejszego wianka i nagrodzenie zwycięzców konkursów w strzelaniu z wiatrówki i rzucie lotką. Wreszcie rozpoczęło się losowanie. Wszyscy z utęsknieniem patrzyli na swoje losy, czy to aby nie do nich trafi: rower, aparat cyfrowy, odtwarzacz DVD, telewizor z radiem, odtwarzacz MP3 czy inna z nagród przygotowanych przez Organizatorów.

 

Kiedy emocje związane z losowaniem nagród opadły wszyscy ustawili się w korowód z pochodniami i wiankami i ruszyli nad Jezioro Niepruszewskie, aby starym zwyczajem puścić wianki na wodę. Na czele korowodu, ze swymi wiankami, kroczyły ubrane na biało, piękne Słowianki  oświetlane blaskiem ognia z pochodni. Towarzyszył nam zespół Junków z Buku, który śpiewem i żartem bawił wszystkich uczestników. Nad jeziorem wszyscy przyglądali się puszczonym wiankom, które pięknie oświetlone oddalały się od brzegu.

 

Wreszcie wszyscy powrócili na boisko przyszkolne, aby bawić się w zabawie tanecznej do białego rana…

 

 

 

Do zobaczenia za rok….

            Zdjęcia z FESTYNU  znajdziesz TUTAJ >>>