^ Back to Top

2007

POŚWIĘCENIE DACHU KOŚCIOŁA

POŚWIĘCENIE DACHU KOŚCIOŁA PW. ŚW. WAWRZYŃCA W NIEPRUSZEWIE

            Dnia 9 grudnia 2007r., z udziałem przedstawicieli władz samorządowych z powiatu i gminy oraz licznie przybyłych mieszkańców Niepruszewa i całej parafii, ks. bp Grzegorz Balcerek odprawił uroczystą mszę św. dziękczynną za szczęśliwie wykonany remont dachu kościoła parafialnego. Tym samy zakończyły się prace polegające na wzmocnieniu więźby dachowej, wymianie części belek nośnych oraz dachówki na całej powierzchni dachu. Kościół parafialny w Niepruszewie odzyskał swój gotycki blask.

            Na początku mszy ks. Roman Janecki – Proboszcz parafii św. Wawrzyńca w Niepruszewie przedstawił krótko historię kościoła i parafii oraz nadmienił, że ostatni tak poważny remont miał miejsce w 1910r., a zatem blisko 100 lat temu. Powiedział również, że główne środki płynące na remont pochodziły z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz z wsparcia władz samorządowych.

            Zarówno ks. Biskup jak i Proboszcz niepruszewskiej parafii dziękując wszystkim ofiarodawcom i dobroczyńcom oraz wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do odnowienia dachu, mówili również o potrzebie spłacenia należności za wykonanie prac. Ks. Janecki zapowiedział, że kwestie finansowe związane z remontem przedstawi parafianom w najbliższej przyszłości.

            Podczas uroczystości poświęcone zostało metalowe zdobienie dachu (kula – krzyż), w której zamknięte zostały stare monety oraz dokumenty informujące o remoncie. Wszystko to ma służyć jako informacja dla przyszłych pokoleń, którzy być może za kolejne 100 lat będą remontować dach świątyni.

            Po mszy św. w uroczystej procesji wszyscy uczestnicy wyszli na zewnątrz, gdzie czekał już samochód strażacki z drabiną, na której kula – krzyż została wwieziona na szczyt dachu oraz umieszczona na wcześniej przygotowanym mocowaniu.

 

ZDJĘCIA Z UROCZYSTOŚCI POŚWIĘCENIA DACHU TUTAJ >>>

 

ZDJĘCIA KOŚCIOŁA PO REMONCIE TUTAJ >>>